Zbliżają się ważne dni dla Polaków – święta majowe, niestety nie możemy ich uczcić w tradycyjny sposób jak co roku, biorąc udział w akademii szkolnej czy idąc w pochodzie. Jednak jedno na pewno możemy zrobić. Wywieśmy flagi biało-czerwone na naszych domach dla podkreślenia naszej narodowej tożsamości i pokazania szacunku dla symboli narodowych.
Pierwsze trzy dni maja to święta szczególnie ważne w historii Polski. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy dlaczego właściwie świętujemy? Warto więc przy tej okazji przypomnieć sobie skąd w ogóle wzięły się święta majowe.
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. W Polsce święto, głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL, było to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Swój początek miało w Paryżu w 1890 r.i ustanowione zostało przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniu pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez Policję w wyniku czego życie straciło wiele osób.
2 Maja - tego dnia obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, gdyż obchodzimy je od 2004 roku. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
3 Maja - obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki zwany także Sejmem Czteroletnim. Ważnymi postaciami historycznymi związanymi z tym wydarzeniem, zarówno autorami tej konstytucji są: król Stanisław II August Poniatowski, wielki marszałek litewski Ignacy Potocki oraz ks. Hugon Kołłątaj, duchowny i filozof. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.