ŻYCIORYS ŚWIĘTEGO JANA KANTEGO

 

Jan Kanty właściwie Jan Wacięga urodził się w Kętach (miasteczko 30 km od Oświęcimia) 24 czerwca 1390 roku, jako syn Stanisława i Anny (niektóre źródła podają imię matki – Maria). Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Jego ojciec Jan był bogatym mieszkańcem Żywca, a także przez pewien czas burmistrzem tego miasta. Do naszych czasów nie zachowały się żadne historyczne wzmianki o jego życiu z lat dziecinnych i młodzieńczych. Wiadomo tylko, że po ukończeniu nauk początkowych w rodzinnym mieście w wieku 23 lat rozpoczął studia w Akademii Krakowskiej. Rozpoczął je na Wydziale Filozoficznym, gdzie głównym wykładanym przedmiotem była filozofia Arystotelesa. Tu uzyskał w 1415 roku stopień bakałarza, a trzy lata później w styczniu 1418 roku został magistrem filozofii (dzisiejszy doktorat). Zanim otrzymał mieszkanie i stałą posadę w Akademii zarabiał na swoje utrzymanie podejmując rozmaite pomocnicze zajęcia na fakultecie. Między rokiem 1418 a 1421 przyjął święcenia kapłańskie w Kościele Nawiedzenia Maryi Panny w Tuchowie
(obecnie sanktuarium ojców redemptorystów). W latach 1421 – 1429 na prośbę zakonników bożogrobowców w Miechowie koło Krakowa został kierownikiem tamtejszej szkoły klasztornej. Tam też głosił kazania w języku polskim ( ówczesnym językiem liturgii był język łaciński ) oraz przepisywał (kopiował) dzieła, szczególnie
św. Augustyna a później dzieła św. Tomasza z Akwinu W Miechowie opiekował się gromadką młodych zakonników jako ich wychowawca i nauczyciel gramatyki, teorii muzyki i śpiewu. W 1429 roku Jan z Kęt rozpoczął wykłady w Akademii Krakowskiej na Wydziale Filozoficznym, gdzie wykładał logikę, fizykę i ekonomię Arystotelesa. Przez kilka lat pełnił funkcję dziekana tego wydziału, równocześnie studiując teologię i jesienią 1439 roku otrzymał tytuł bakałarza teologii.

W dniu 11 grudnia 1439 roku został kanonikiem kapituły przy kolegiacie św. Floriana w Krakowie, z czym wiązało się objęcie probostwa przy kościele św. Andrzeja w Olkuszu. Nie mogąc jednak, ze względu na liczne zajęcia osobiście sprawować opieki duszpasterskiej nad powierzoną mu parafia, po ośmiu tygodniach (5 lutego 1440 roku) zrezygnował z tego urzędu nie będąc przypuszczalnie w Olkuszu ani razu. Jan z Kęt odbył także pielgrzymkę do Rzymu (niektórzy uważają, że kilkakrotnie). Wspominano także, o jego pielgrzymkach do Ziemi Świętej, faktycznie były to jednak pielgrzymki do Miechowa, gdzie w bazylice bożogrobowców w Grobie Pańskim przechowywano relikwie ziemi z Jerozolimy, z grobu Pana Jezusa. W 1443 roku w wieku 53 lat został magistrem teologii. W trzy lata później objął, po śmierci swojego mistrza B. Hesse katedrę na wydziale teologicznym, gdzie pracował do końca swojego życia. Zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia 1473 roku. Pochowano go w podziemiach kościoła św. Anny w Krakowie, gdzie do dziś znajdują się jego relikwie. Był człowiekiem bardzo pracowitym, o czym świadczy 28 woluminów (tomów) liczących około 15 tysięcy stron własnoręcznie przez niego przepisanych, z których dziesięć tomów przechowywanych jest w Bibliotece Watykańskiej.

Beatyfikacja Św. Jana Kantego miała miejsce 27 września 1680 roku, natomiast kanonizacja - 16 lipca 1767 roku przez papieża Klemensa XII. Święty Jan Kanty jest patronem Polski, głównym patronem Archidiecezji Krakowskiej, miasta Krakowa, profesorów, młodzieży, studentów, „Caritas”, szkół katolickich. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 20 października.

http://www.parafiamalec.podbeskidzie.pl/images/jankanty.jpg

ŻRÓDŁO:http://www.parafiamalec.podbeskidzie.pl/images/jankanty.jpg

Opracował:

mgr Sławomir Ochota

Dojazd do szkoły

Informacje dodatkowe

 

 

Administratorem Danych Osobowych jest :
Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego
w Pantalowicach
Inspektor Ochrony Danych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.